nedjelja, 5. siječnja 2014.

Kuhanje pomocu solarne energije

soalr bowl
Solarni stednjaci koriste suncevu scjetlost za kuhanje, susenje i pasterizaciju. Kuhanje na suncevu energiju znatno smanjuje cjene goriva i poboljsava kvalitetu zraka zato sto se uklanja izvor dima.
Najjednostavniji tip solarnog stedenjaka je kutija za kuhanje napravljena jos 1767. godine. Napravio ju je Horace de Saussure. Jednostavna kutija za kuhanje  sastoji se od izolirane kutije koja ima proziran poklopac. Ovaj stednajk na solarnu energiju moze se uspjesno koristiti i tjekom djelomicno oblacnog vremena i doseze temperaturu od 50–100 °C.
Koncentrirani solarni stednjaci koriste reflektore koji koncentriraju suncevu energiju prema posudi u kojoj se kuha. Najcesci reflektori koji se koriste za ovakav solarni stednjak su plosnati paneli, parabolicni i paneli u obliku diska. Ovako dizajnirani solarni stednjaci kuhaju brze i na puno visim temperaturama, cak do 350 °C ali zahtjevaju direktnu suncevu svjetlost.
Solarna kuhinja sagradena u Indijskom gradu Auroville, koristi jedinstvenu koncentracijsku tehnologiju  poznatu kao solarna zdjela. Za razliku od konvencionalnog prateci reflektor/fixni prijemnik sustava, solarna zdjela koristi fixni sfericni reflektor s prijemnikom koji prati solarni fokus dok se sunce krece nebom. Solarna zdjela doseze temperaturu od 150 °C pomocu koje se proizvodi para dostatna za kuhanje 2000 obroka dnevno.

subota, 4. siječnja 2014.

Susenje solarnom energijom

solarni dehidrator
Solarna toplinska energija moze se jako dobro iskooristiti za susenje gradevinskog drveta kao i drva za ogrjev. Takoder u solarnim susilicama mozemo susiti i prehrambene proizvode poput voca, zitarica ili ribe. Susenje usjeva solarnom energijom je ekoliski prihvatljivoje a i isplatljivije nego susenje konvencionalnim nacinom, a ujedno poboljsava kvalitetu proizvoda. Znaci potrebno je manje novca sto proizvod cini konkurentnijim a korist imaju i proizvodaci i potrosaci. Solarna termalna energija je korisna za susenje bilo kojeg oblika bio mase na nacin da se zagrijavanjem dize temperatura dok se istovremeno strujanjem zraka kroz susilicu rjesavamo viska vlage.

petak, 3. siječnja 2014.

Pasivni solarni dizajn zgrada

Pasivno solarno zagrijavanje
 
U pasivnom solarnom dizajnu zgrade prozori, zidovi, napravljeni su na nacin da prikupljaju, spremaju i distribuiraju solarnu energiju u formi topline tjekom zime i da odbija solarnu vrucinu tjekom ljeta. Ovakva gradnja naziva se pasivni solarni dizajn ili climatski dizajn zato sto za razliku od solarnog sustava grijanja  ne zatjeva nikakvu upotrebu mehanickih ili elektricnih uredaja.

Kljuc za uspjesno dizajniranje pasivnih solarnih zgrada je kako najbolje iskoristiti klimatske prednosti odredene lokacije. Elementi koje treba uzeti u razmatranje ukljucuju pozicioniranje prozora i ostakljenje, termicka izolacija i zasjenjenje. Pasivni solarni dizajn moze se jednostavno aplicirati na novogradnjama ali i postojece zgrade mogu se tako adaptirati.

srijeda, 1. siječnja 2014.

Solarni kolektor

solarni kolektor
Solarni kolektor akumulira toplinu absorbirajuci suncevu svjetlost. Kolektor je uredaj koji upija solarnu radijaciju. Solarna radijacija je energija u obliku elektromagnetske radijacije iz infracrvenih i ultraljubicastih valova. Kolicina solarne energije koja dopire do zemljine povrsine iznosi prosjecno oko 1000 wata po metru kvadratnom za vedrog vremena, a ovisi o vremenskim uvjetima, lokaciji orijentaciji.
Termin solarni kolektor obicno se odnosi na panele koji zagrijavaju vodu ali moze se odnositi i na solarne parabole i solarne tornjeve kao i na basicne instalacije poput solarnih grijaca zraka. Solarne elektrane obicno koriste slozenije kolektore  za stvaranje elektricne energije na nacin da zagrijavaju vodu koja pokrece turbinu spojenu na elektricni generator. Jednostavni solarni kolektori obicno se koriste za zagrijavanj stambenih ili poslovnih prostora.